ewgFine Ski Jumping

Jonek na dywaniku – wywiad dla FSJ

Jonek opowiada o OSJ, obronie pracy dyplomowej, naszej współpracy i swoich początkach z programowaniem.

🟡 Fine Marcin – Cześć! Może na początek chciałbyś coś więcej powiedzieć o sobie żeby społeczność FSJ Cię poznała?
🔵 Jonek2208 – Cześć! Pewnie jak to można zauważyć po randze, jestem jednym z członków e-wintergames. Skoro niby była jakaś wojna FSJ vs OSJ, to pewnie wiecie, że jestem twórcą OSJ . Oprócz tego sobie czasem pojadę gdzieś poskakać, jak do tej pory było to głównie w Bystrej, ale ostatnio dzięki Skoczkom z Łodzi udało mi się w końcu skoczyć z k40 w Szczyrku Poza tym sobie prowadzę kanał na YouTube, na którym wrzucam różnorakie filmy o tematyce skoków narciarskich.

🟡 Jak wrażenia po pierwszych dniach współpracy FSJ z EWG? Jak się na to zapatrujesz?
🔵 Wrażenia są takie same, jak były zanim oficjalnie ogłosiliśmy współpracę, czyli pozytywne. Mam nadzieję, że współpraca obu stronom przyniesie korzyści, i że uda się razem coś fajnego podziałać.

🟡 Jaka jest Twoja rola w e-wintergames.pl?
🔵 Jak pewnie każdy się domyśla, zajmuję się głównie Open Ski Jumping, chociaż też stworzyłem kilka skryptów do DSJ 4. W tym sezonie oprócz OSJ, będę się w nieco większym stopniu zajmował tematami związanymi ze skokami narciarskimi.

🟡 Powiedz coś o Open Ski Jumping. Skąd pomysł na stworzenie gry/symulatora skoków i czy ciężkie były początki?
🔵 W zasadzie to odkąd pamiętam, chciałem stworzyć grę o skokach narciarskich. Mam nawet gdzieś rysunek prototypu gry, który narysowałem jak miałem może 7 lat. Główną przeszkodą był oczywiście brak umiejętności programowania. W zasadzie, to dopiero w liceum udało mi się jako tako nauczyć klepać w c++, więc w wakacje przed studiami zacząłem coś tam skrobać. Początki były oczywiście ciężkie, a później wcale nie było łatwiej . Ale jak widać coś z tego wyszło, ale jeszcze sporo pracy przede mną.

🟡 Masz jakiś główny cel związany z OSJ?
🔵 Głównym celem związanym z OSJ myślę, że będzie to, gdy gra dojdzie do takiego etapu, że będzie można ją samemu dostosowywać do własnych potrzeb. Na pewno nie mam zamiaru robić z tego drugiego DSJ4, myślę że w obecnej sytuacji gra może nieco bardziej pójść w stronę takiej skokowej FIFY. Oczywiście nie chodzi mi tu o to, że to ma to być gra AAA, a bardziej o to, żeby udało się połączyć zalety gier typu RTL/SN z DSJ, a do tego jeszcze dołożyć możliwość modyfikacji rozgrywki.

🟡 Broniłeś pracy licencjackiej o własnej grze…
🔵 Tak było. Tematem pracy było proceduralne generowanie skoczni do OSJ. Co ciekawe, początkowo wcale nie miałem w planach pisać pracy związanej z grą. Szukałem różnych tematów prac na takiej wydziałowej stronce i się zastanawiałem co wybrać. Nie pamiętam już do końca, jak to wyszło, ale ostatecznie to chyba koleżanka z liceum podsunęła pomysł, że mogę napisać pracę o mojej grze. Początkowo wydało mi się to trochę głupie, ale po kilku dniach przemyśleń stwierdziłem, że przynajmniej nie będę musiał zbyt dużo robić do tej pracy, więc czemu nie. Potem napisałem maila do potencjalnego promotora, który się temat spodobał. Recenzentowi praca się średnio spodobała i dał 4.5, ale promotor dał mi 5, więc uśredniając i zaokrąglając w górę wyszło 5.

🟡 Ponoć dopiero niedawno dowiedziałeś się o słynnej „wojnie” Twojego Discorda z OFSJT…
🔵 No tak, podobno to było jakoś rok temu w sierpniu XD Ja to pamiętam z tamtego okresu tyle, że wrzucałem alphy OSJ 0.5.0 i że było sporo bugów XD

🟡 Grałeś już w FSJ? Jeśli tak to jakie emocje Ci towarzyszyły i co chciałbyś w niej jeszcze zobaczyć?
🔵 Tak, grałem, chociaż nie jakoś dużo, bo ostatnimi czasy bardzo rzadko gram w gry. Jak grałem w te początkowe wersje gry, to trochę irytowało mnie to, że co skok była reklama, ale okazało się że można skakać więcej niż tylko jednym skoczkiem w konkursie xD Jak ostatnio, po dłuższej przerwie, odpaliłem FSJ, to sporo zostało poprawione sporo rzeczy, które mi się wcześniej średnio podobały.

🟡 Ostatnio dołączyłeś na Discorda Official Fine Ski Jumping Tournaments. Przeglądałeś już coś? Jak Ci się podoba atmosfera?
🔵 Przeglądałem, ale trochę dużo tam kanałów i ciężko mi się tam odnaleźć . Ale myślę, że jak będę chciał wystartować w jakim turnieju, to znajdą się osoby, które mi pomogą to ogarnąć.

🟡 To może na koniec dasz się namówić na jakiś konkurs online w FSJ? W sezonie zimowym mamy mocno rozbudowaną olimpiadę. Zaczęliśmy też skakać nowym systemem lotu, który jest trudniejszy od poprzedniego.
🔵 Czemu nie. Tylko będę musiał poćwiczyć z tym nowym systemem lotu, bo na razie mam problem z przeleceniem buli.

🟡 Dzięki bardzo za wywiad. Powodzenia w spełnianiu dalszych celów i marzeń !
🔵 Również dziękuję.

Arthyen

założyciel e-wintergames.pl

Powiązane artykuły

Back to top button