Fine Ski JumpingGry

Official Fine Ski Jumping Tournaments – nasza historia

19 kwietnia 2020 roku... to dzień, który przeszedł do historii jako ten najważniejszy w kontekście rozwoju gry Fine Ski Jumping. Właśnie wtedy powstał bardzo rozwinięty obecnie projekt zwany Official Fine Ski Jumping Tournaments. Jednak, by dowiedzieć się jak do tego wszystkiego doszło musimy cofnąć się o jeszcze 3 miesiące.

Początki gry

21 stycznia 2020 roku FineGlassDigital (twórca gry) zadecydował, że wypuści na Sklep Play mało rozwiniętą jeszcze wtedy grę poświęconą skokom narciarskim o nazwie Fine Ski Jumping. Pierwsza wersja posiadała 1 skocznię, 10 skoczków i wyłącznie jeden tryb — treningu. Następnie, stopniowo w kolejnych aktualizacjach dodawane były pojedynczo nowe skocznie. W pewnym momencie pojawiło się ich już na tyle dużo, że niektóre osoby głodne rywalizacji online, podejmowały decyzje o tworzeniu serwerów do rozgrywania nieoficjalnych turniejów w tejże grze. Niestety, serwery te nie wytrzymywały zbyt dużego czasu i dość szybko się rozpadały. I tak to przez jakiś czas wyglądało.

Marcin has joined the server

Do momentu, gdy nadszedł wcześniej już wspominany wielki dzień, 19 kwietnia 2020 roku, w którym to pewien wizjoner o nicku Fine Marcin postanowił, że porozmawia z FineGlassDigitalem w celu założenia oficjalnego serwera poświęconego grze Fine Ski Jumping, skokom i rywalizacji w turniejach. Został on nazwany Official Fine Ski Jumping Tournaments.

Z początku był to mały i kameralny serwer, gdzie każdy znał się z każdym. Posiadał takie opcje jak: możliwość porozmawiania między sobą, zadanie paru pytań twórcy oraz oczywiście sprawdzenie swoich umiejętności w FSJ podczas konkursów online. W pierwszych zawodach w historii (którymi były Mistrzostwa Polski) udział wzięło ponad 30 zawodników.

I tak stopniowo ta liczba się powiększała, serwer się rozwijał, a dzięki integracji społeczności z Twórcą, powstało wiele ciekawych opcji i nowości w naszej grze. Takimi rzeczami są, chociażby: tryb Pucharu Świata dodany do gameplayu; dość rozbudowany edytor skoczka, w którym można np. stworzyć własnego zawodnika i zdecydować o jego wyglądzie czy też stylu lotu; bardzo duża liczba świetnie odwzorowanych skoczni do wyboru (m.in. na Księżycu); dobrze rozwinięty system konkursów online, w których można wybrać np. opcje kierunku wiatru, a także belkę i wiele, wiele innych rzeczy.

Rozwój serwera

Serwer również się rozwijał. Mijały sezony, a my wciąż rośliśmy w siłę. W okresie zimowym skakało u nas blisko 150 zawodników. Równolegle funkcjonowały Puchar Świata, Puchar Kontynentalny i FIS Cup (a raczej IFFSJ CUP). Tak, IFFSJ. Na cześć naszej federacji, której członkowie podejmują wspólnie najważniejsze decyzje nt. konkursów serwerowych. W tym momencie rozpoczęła się 3 kadencja federacji.
Przychodziły również momenty trudniejsze związane z okresem letnim, gdzie skoki odchodzą na dalszy plan. Frekwencja w konkursach spadała i brakowało chęci do skakania. Jednakże zawsze ten czy inny problem udało się rozwiązywać i przezwyciężać go.

System wysyłania skoków konkursowych

Ewolucję i to nie jedną przechodził również system wysyłania skoków konkursowych. Na samym początku zawody składały się z 1 serii, a swoje skoki konkursowe przesyłało się za pomocą screenów na tzw. kanał konkursowy. Następnie, by bardziej przypominać zawody in real life, z 1 serii zmieniliśmy na 2 serie z rzędu oraz wprowadziliśmy ID, mające na celu zmniejszenie liczby oszustów do minimum. Później pojawiła się kolejna radykalna zmiana. Wprowadzono timer, który odpalał się po wpisaniu danego kodu. Wcześniej zaś można było skakać godzinami. Zakończył on erę screenów.

No i doszliśmy do teraźniejszości, gdzie funkcjonuje tzw. arkusz, do którego wysyłamy swoje skoki za pomocą jednego szybkiego kliknięcia grze. W nim pojawia się multum informacji na temat danego skoku. Z dumą mogę stwierdzić, że posiadamy jeden z najlepszych systemów do wykrywania oszustów.

Podsumowanie

W ten sposób znaleźliśmy się dzisiaj. Jesteśmy już po 5 sezonach zimowych, a także 2-letnich. Obecnie trwa u nas 3 edycja Letniego Grand Prix, a my wciąż prężnie się rozwijamy i dążymy do perfekcji. Niedługo planowane jest rozpoczęcie sprzedaży smyczy z naszym logiem za symboliczną opłatą, a my niedawno podjęliśmy, mamy nadzieję, owocną współpracę z portalem e-wintergames.pl.

I właśnie w związku z tą współpracą napisałem ten artykuł, jest on pierwszym związanym z Fine Ski Jumping na portalu e-wintergames.pl.

Ja jestem Fine Szymon i będę miał przyjemność zostać nowym redaktorem na stronie.

Autor: Fine Szymon

Fine Szymon

Administrator serwera Official Fine Ski Jumping Tournaments

Powiązane artykuły

Zobacz również
Close
Back to top button