Puchar Świata

Wielka Krokiew? Ale to już było!

No właśnie... Niczym w piosence Maryli Rodowicz - "Ale to już było...", z tą różnicą, że dalszy ciąg refrenu "i nie wróci więcej" wcale tutaj nie pasuje!

Skrót artykułu
  • Wracamy do Tatr
  • Granerud piąty raz z rzędu?
  • Kryształowa Kula coraz bliżej Norwega

Dopiero co skoczkowie narciarscy rywalizowali w Zakopanem, a znów będą skakać w zimowej stolicy polski. Ze względu na pandemię koronawirusa ten sezon jest inny od pozostałych, a to przekłada się między innymi na kalendarz zawodów. Ponieważ próba przedolimpijska w Chińskim Zhangjiakou została odwołana, powstał pomysł organizacji w to miejsce weekendu skoków w Zakopanem. Podobnie jak tydzień temu skoczkowie gościli w Klingenthal, gdzie przeniesiono zawody z Japońskiego Sapporo. Skoro można to dlaczego tego nie zrobić? Jest to bardzo rzadka sytuacja, aby na tym samym obiekcie zawodnicy rywalizowali przez dwa weekendy w ciągu jednego sezonu, ale kilka razy już się tak zdarzyło i w obecnym sezonie będziemy tego świadkami jeszcze przynajmniej raz, gdy na zakończenie sezonu skoczkowie znów zawitają do Planicy, gdzie w grudniu rywalizowali w ramach Mistrzostw Świata w Lotach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)

Szerokim składem po grube punkty?

Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Maciej Kot, Stefan Hula oraz Tomasz Pilch – to na tych dżentelmenów postawi Michal Doleżal – jakieś zaskoczenia? No chyba żadnych… Wydaje się, że jest to najlepszy możliwy obecnie wybór, każdy z nich już w tym sezonie punktował i każdemu życzymy poprawienia swojego dorobku. Celem jest z całą pewnością zmniejszenie straty do rewelacyjnie skaczących ostatnio Norwegów, a szeroka kadra i rozbieg Wielkiej Krokwi mogą w tym pomóc.

Co z tym rozbiegiem?

Polscy skoczkowie powinni się czuć jak u siebie w domu… no bo będą u siebie w domu.. Gdzie będą mieć lepszą okazję do zdobywania dużej liczby punktów niż w Zakopanem czy Wiśle? Znajomość skoczni będzie z całą pewnością atutem podopiecznych trenera Doleżala, a ponadto rozbieg może znów wyprowadzić z równowagi wielkiego dominatora obecnego sezonu – Halvora Egnera Graneruda. Gdy Puchar Świata gościł w Zakopanem przed miesiącem, Granerud wyglądał na polskiej skoczni jak zawodnik środka stawki – z trudem osiągał odległości w okolicach punktu konstrukcyjnego, a powodem jego słabszej dyspozycji były problemy na najeździe. Należy przypomnieć, że lider Pucharu Świata zajął w Zakopanem dopiero 23 miejsce, co jest jego najgorszym wynikiem w sezonie i nie ma tu mowy o wypadku przy pracy, skakał na takim poziomie również w piątek i w sobotnim konkursie drużynowym. Byłoby to niesamowite, gdyby lider ponownie zmagał się z takimi problemami w najbliższy weekend, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego wspaniałą serię czterech kolejnych zwycięstw, ale niczego nie można wykluczyć. Interesujące jest także, czy Rok Benkovic 2.0 Bor Pavlovcic znów będzie w stanie włączyć się do walki o podium – gdy poprzednio rywalizowano w Zakopanem Pavlovcic był 41! Tydzień później w Lahti zajął 21 miejsce, a dopiero na niemieckiej ziemi zaczął się kręcić koło podium zajmując kolejno 4, 15(loteryjny konkurs), 3 i 2 miejsce. Zobaczymy jak będzie!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bor Pavlovčič (@borpavlovcic)

Czy coś tu się jeszcze wydarzy?

Za nami 19 z 28 planowanych konkursów Pucharu Świata. Ile rzeczywiście się jeszcze odbędzie? Niestety nie wiadomo, wczoraj pojawiła się informacja o odwołaniu turnieju RAW Air i pozostaje czekać na wiadomości czy uda się w to miejsce zorganizować inne konkursy. Jedno trzeba przyznać – jak na skomplikowany przez pandemię sezon, wszystko dotychczas przebiegło bardzo sprawnie i udało się rozegrać wiele konkursów, uważam to mimo wszystko za spory sukces organizacyjny. Na ten moment pozostaje przed nami 9 planowanych konkursów, a przewaga Graneruda wynosi 429 punktów, zatem lider jest już bardzo blisko wywalczenia Kryształowej Kuli i chyba tylko jakiś totalny kataklizm, utrata formy czy kontuzja mogłyby pokrzyżować plany 24-letniego Norwega. Mimo niezłej postawy Stocha i Eisenbichlera w Klingenthal, nie wydaje się, aby byli w stanie zagrozić Granerudowi, ani czy któryś z nich przynajmniej trochę zmniejszy swoją stratę. Jeżeli odpadną nam z kalendarza konkursy turnieju RAW Air to szanse na odrobienie tak dużej straty są niemal równe zeru.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata (19 z 28 konkursów)

Kliknij aby otworzyć

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata (19 z 28 konkursów)
1 Halvor Egner Granerud NOR 1406
2 Markus Eisenbichler GER 977
3 Kamil Stoch POL 845
4 Piotr Żyła POL 666
5 Robert Johansson NOR 661
6 Dawid Kubacki POL 644
7 Anze Lanisek SLO 619
8 Karl Geiger GER 489
9 Marius Lindvik NOR 482
10 Yukiya Sato JPN 450
—————————
15 Andrzej Stękała POL 355
25 Jakub Wolny POL 134
28 Klemens Murańka POL 112
35 Aleksander Zniszczoł POL 81
40 Paweł Wąsek POL 62
54 Maciej Kot POL 17
67 Stefan Hula POL 2
69 Tomasz Pilch POL 1

Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów

Kliknij aby otworzyć

1 Norwegia NOR 4282
2 Polska POL 3919
3 Niemcy GER 3120
4 Austria AUY 2550
5 Słowenia SLO 2084
6 Japonia JPN 1898
7 Szwajcaria SUI 438
8 Rosja RUS 303
9 Finlandia FIN 287
10 Kanada CAN 112
11 Estonia EST 45
12 Bułgaria BUL 9
12. Włochy ITA 9
14 Czechy CZE 6
15 Stany Zjednoczone USA 3

 

Rozkład jazdy na weekend

Piątek, 12.02.2021
13:30 – Oficjalny trening
16:00 – Kwalifikacje

Sobota, 13.02.2021
15:00 – Seria próbna
16:00 – Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 14.02.2021
14:45 – Kwalifikacje
16:10 – Pierwsza seria konkursowa

Źródło
Zdjęcie - Wikipedia

Radek

redaktor #ewg, współtwórca dodatku do SN06

Powiązane artykuły

Back to top button