Fine Ski JumpingGry

Na poważnie z twórcą Fine Ski Jumping – FineGlassDigital

Witam serdecznie! Dzisiaj, na dobry początek nadszedł czas na ekskluzywny wywiad z Twórcą gry Fine Ski Jumping. Warto podkreślić słowo twórca, gdyż proszę sobie wyobrazić ten człowiek robi tę grę sam. I to w co w tym momencie możemy grać jest dziełem wyłącznie jego rąk. Oczywiście społeczność dawała pomysły i wielokrotnie wspomagała ciepłymi słowami, jednak najwyższe słowa uznania należą się jemu. Po tej jakże hucznej zapowiedzi, posłuchajcie co ciekawego do miał do powiedzenia FineGlassDigital!

🟡 Fine Szymon – Witam Ciebie serdecznie. Być może społeczność związana z e-wintergames.pl jeszcze nie do końca kojarzy twoją postać, więc na początku opowiedz proszę coś o sobie.
🔵 FineGlassDigital – Cześć, wstęp będzie krótki. Mam na imię Paweł i ogólnie rzecz ujmując jestem twórcą. Zaczynałem od tworzenia grafiki, zarówno 2d jak i 3d, a jako że zawsze interesowałem się grami jako rozrywką, w końcu musiałem spróbować stworzyć własną grę. Było to kolejne twórcze wyzwanie.

🟡 Bez owijania w bawełnę zapytam Cię o główny powód tego wywiadu, czyli nasza współpraca z e-wintergames.pl. Jak do tego doszło? Czy wasze spotkanie przebiegało pomyślnie?
🔵 Całym pomysłodawcą i inicjatorem współpracy jest Fine Marcin, także wszelkie laury zasługi kierowane są w jego stronę. Ja ze swojej strony uznałem to za fajny pomysł. Nasze społeczności łączy wspólne zainteresowanie – skoki narciarskie. Faktycznie spotkaliśmy się pewnego dnia i omówiliśmy wstępnie wiele podstawowych kwestii. Cała idea współpracy została odebrana z entuzjazmem co samo w sobie potwierdza, że jest to dobry kierunek rozwoju.

🟡 Czy uważasz, że ta współpraca to dobry ruch na przyszłość?
🔵 Jak najbardziej. Ogólnie można powiedzieć, że każda współpraca buduje. Łączymy zasoby i moc twórczą, pojawia się nowy content, nowe pomysły. Wszystko tworzy tak bardzo istotny ruch w sieci, który przyciąga ludzi. Tak naprawdę jesteśmy na początkowym etapie współpracy, zobaczymy jak to wszystko się rozwinie. Nie od razu Rzym zbudowano, więc na spokojnie.

🟡 To teraz delikatnie zmienimy temat i skupimy się na czymś bez czego by nas tu nie było, czyli gra. Jak narodził się pomysł, by stworzyć Fine Ski Jumping?
🔵 Geneza gry sięga pradawnych czasów Małysza i pierwszych wersji Deluxe Ski Jumping gdzie jako młodzik z emocjami śledziłem na ekranie Mistrza próbując powtórzyć jego sukces na ekranie komputera. Wiele lat później chciałem przypomnieć sobie wirtualne emocje związane z tym sportem więc zajrzałem do sklepu GooglePlay. Byłem pewien, że skoro na Androida jest tyle gier to muszę znaleźć coś na wzór DSJ tylko w nowoczesnej odsłonie. Jednak znalezione gry mnie nie satysfakcjonowały, nie było nawet wtedy DSJ co w ogóle było nie do pomyślenia. Wtedy pojawił się pomysł „no dobra, to może ja coś takiego stworzę”. Będzie to kolejne twórcze wyzwanie.

🟡 Czy jesteś w stanie określić na jakim etapie tworzenia gry jesteś? Bliżej końca czy jeszcze wiele do zrobienia?
🔵 Właściwie nie tyle ja to określam co gracze. To oni są dobrym miernikiem rozwoju gry. Na samym początku pojawiało się mnóstwo pomysłów, odzew był bardzo duży. Na początku oczywiście brakowało skoczni i skoczków. To właśnie ten kierunek rozwoju wskazywało większość graczy. W miarę przybywania skoczni pojawiały się inne powtarzające się propozycje, które wskazywały gdzie gra ma niedostatki. W tej chwili feedback jest bardziej rozmyty, wydaje mi się, że gra ma większość podstawowych funkcji, które zadowolą fana skoków narciarskich, a dla zwykłego gracza tych funkcji jest aż nadto. Oczywiście grę da się rozwijać w nieskończoność, tylko trzeba mieć na to zasoby.

🟡 No i właśnie ten długo wyczekiwany kreator skoczni, o który muszę spytać. Wiadomo, że już zacząłeś nad nim pracować. Jak teraz wygląda sytuacja?
🔵 To po części rozwinięcie poprzedniego pytania. W tej chwili nie mogę sobie pozwolić na pracę w 100% nad grą dlatego aktualizacje są wolniejsze. Jednak nadal nad nią pracuję. Kreator skoczni jest trochę takim pobocznym projektem. Na początku nie byłem pewien czy w ogóle jestem w stanie go zrobić. Dalej, krok po kroku okazało się, że to może mieć sens. Cały kreator mógłby być w zasadzie osobną aplikacją, więc jest tam sporo do zrobienia. Najpierw skupiam się na podstawach. Mam już ogólny zarys i podstawową funkcjonalność, jednak ma on jeszcze sporo błędów i póki co nie jest jeszcze gotowy do zewnętrznych testów. Mam nadzieję, że niedługo może coś zaprezentuję.

🟡 To teraz przejdźmy do funkcjonowania serwera Online Fine Ski Jumping Tournaments. Zbliża się zima, więc myślisz, że jest coś co można jeszcze u nas dodać, by zachęciło nowych członków do dołączenia na nasz serwer?
🔵 Serwer discordowy OFSJT jest bardzo rozbudowany i bardzo dobrze zorganizowany. Korzystając z okazji chciałbym podziękować Fine Marcinowi za dobrą robotę przy organizacji serwera. Aktualnie nie mam pomysłu co można by dodać, jest tam na prawdę wiele rzeczy, każdy może znaleźć coś dla siebie. Tak naprawdę potrzeba jest matką wynalazku więc jeśli administratorzy/moderatorzy zauważą jakąś potrzebę to na pewno zmodyfikują serwer w tym kierunku.

🟡 A teraz skupmy się na Tobie. Zamierzasz niebawem zacząć startować w naszych konkursach? Jeśli tak, to jakie masz cele z tym związane?
🔵 Chciałbym. Fajnie by było powrócić do emocji i zabawy z tym związanych. Także już niedługo czołówka najlepszych graczy może czuć się zagrożona bo FGD powraca i celuje w podium. A tak bardziej realistycznie to chciałbym wystartować w PŚ i chociaż zapunktować.

🟡 Może jeszcze trochę prywaty, jednak związanej ze skokami. Czy byłeś już kiedyś na jakiej skoczni narciarskiej?
🔵 Tak, poznałem dość dobrze Wisłę i Szczyrk. W planach miałem też Zakopane ale jeszcze nie udało mi się tam dotrzeć. No i w najbliższym czasie koniecznie muszę odwiedzić Planicę.

🟡 Czy masz jakiegoś ulubionego skoczka?
🔵 Robert Johansson, który 40% swojej nośności zawdzięcza wąsom. Oczywiście kibicuję też polskim skoczkom.

🟡 No i na koniec. Może parę słów od Ciebie do społeczności e-wintergames.pl jak i OFSJT. Jakaś ogólna zachęta, motywacja od Twórcy wspaniałej gry.
🔵 Jak większa część społeczności ja również jestem fanem skoków narciarskich. To bardzo specyficzny sport, bardzo efektowny (szczególnie na mamutach), gdzie wszystko zależy dosłownie od kilkunastu sekund. Dlatego też daje tak duże emocje. Gry starają się choć częściowo przybliżyć gracza do tych emocji. Poczuć adrenalinę rywalizacji o jak najwyższą lokatę, nawiązać znajomości i poprowadzić swoją drużynę do walki o podium. Myślę, że wszyscy jesteśmy tu zgodni i łączy nas właśnie ten sportowy duch.

Widzimy się na skoczni! Pozdrawiam

Autor: Fine Szymon

POBIERZ FSJ (ANDROID) POBIERZ FSJ (iOS) DISCORD OFSJT

Fine Szymon

Administrator serwera Official Fine Ski Jumping Tournaments

Powiązane artykuły

Back to top button