Fine Ski JumpingGry

IFFSJ za kulisami – historia i działalność

IFFSJ, czyli International Federation of Fine Ski Jumping to federacja, która decyduje o najważniejszych sprawach dotyczących serwerowych turniejów na Official Fine Ski Jumping Tournaments. Została powołana przez właściciela serwera Fine Marcina w celu bezstronnego i obiektywnego podejmowania działań, również przez członków serwera. Inni użytkownicy mogą również tworzyć zawody na własnych serwerach pod patronatem IFFSJ.

Jak to wygląda?

Na początek opowiem nieco o formule działania całej organizacji. W zasadzie droga wprowadzania zmian nie jest jakaś skomplikowana. Każdy z członków danej kadencji może zaproponować udoskonalenie związane z oficjalnymi zawodami. Przedstawia je na forum, zazwyczaj ma miejsce krótka dyskusja i po poprawkach następuje głosowanie za lub przeciw daną propozycją. Można by rzec, jak w sejmie 🙂 Jednak u nas spokojniej i bardziej konstruktywnie.

Początki działalności, czyli 1 kadencja

Jej działalność rozpoczęła się w dniu 9 czerwca 2020r. Organizacja powstała, gdyż administratorzy serwera chcieli pozbyć się oskarżeń sugerujących, że to właśnie członkowie znajdujący najwyżej w hierarchii serwera decydują o najważniejszych sprawach turniejowych. Otóż, by było w pełni obiektywnie w skład federacji weszli również członkowie moderacji, a także społeczności. W ten sposób wystrzegliśmy się konfliktów na tle konkursowym.
Wśród reprezentantów 1 kadencji znalazł się obcokrajowiec OleKrs, członek społeczności Błażej, moderator Wojtashinio oraz administratorzy Fine Szymon, FineGlassDigital na czele z Fine Marcinem jako głównym delegatem.

Pierwszą i historyczną decyzją podjętą przez IFFSJ było (oczywiście w drodze głosowania) ustalenie formy Letniego Grand Prix oraz Letniego Pucharu Kontynentalnego, a także zasad udziału w tych cyklach. W trakcie 1 kadencji Fine Marcin zadecydował, że poda się do dymisji, a jego rolę przejął Fine Remo. Kadencja trwała do końca sezonu 3, kiedy to nastąpiła zmiana warty.

Do najważniejszych decyzji podjętej podczas 1 kadencji można zaliczyć: ustalenie kalendarza na 3 sezon zimowy; czas na skoki konkursowe po wpisaniu kodu wynosił 30 minut; zresetowanie rekordów skoczni w związku z usunięciem buga powodującego zawyżanie odległości oraz organizacja wielu konkursów pod patronatem IFFSJ na innych serwerach. Były także niepowodzenia takie jak próba wprowadzenia 1 godziny na skoki w czasie trwania konkursu, która wywołała sporą dyskusję wśród członków federacji i ostatecznie została wycofana.

Nowe rozdanie, czyli 2 kadencja

Rozpoczęła się wraz z 4 zimowym sezonem. Pojawiły się nowe postacie w składzie, pojawiło się o wiele więcej zmian, dyskusji nad nimi, a przede wszystkim zmienił się Główny Delegat, którym od października 2020 roku był Fine Klimas. Pozostałymi członkami zostali admini FineGlassDigital, Fine Remo oraz Fine Marcin, moderatorzy Kazax, Gr1Z oraz Fine Rafał i członek społeczności Fine Domin. I tutaj trzeba powiedzieć, że był to czas przełomowy. O wiele więcej konstruktywnej dyskusji i przeprowadzonych zmian. Zaczęło się od ustalenia wymagań związanych z konkursami pod patronatem. Od tej pory nie każdy mógł takie zawody przeprowadzić. Ponadto ustalono kalendarz na 4 sezon zimowy, odstępy czasowe (dni) pomiędzy konkursami, nagrody dla zwycięzców poszczególnych turniejów. Jak się później okazało to dopiero początek zmian, bowiem do dalszych decyzji należało: wprowadzenie eliminacji Elite Cup oraz nowa forma tegoż prestiżowego turnieju; dodanie Pucharu Kontynentalnego i IFFSJ Cup; ustalenie kalendarza Letniego Grand Prix z eksperymentalnymi kwalifikacjami w Wiśle i polskim turniejem Ski de Poland; zmian czasu na skoki w konkursie – skocznie normalne 15min, skocznie duże 20min, skocznie mamucie 25min – taki format obowiązuje do dziś oraz na sam koniec decyzja o zamianie drużyn na reprezentacje w Pucharze Świata. Warto także nadmienić, że podczas 2 kadencji do ekipy IFFSJ dołączyło dwóch obcokrajowców – Nal Lazar i Pavel Vomacko.

Idzie nowe… 3 kadencja

Jednak wszystko co dobre, kiedyś się kończy i tak było też tym razem. 2 kadencja dobiegła końca wraz z początkiem 6 sezonu zimowego. 20.09.2021r. Głównym Delegatem został ponownie Fine Marcin. Zaś pozostałymi członkami Fine Szymon, Fine Klimas, Fine Rafał, Fine Tomek, Kubax13, Świstak, Pavel Vomacko i Tepuck. Mimo, iż to dopiero początki federacji w takim składzie, to nie stanowi problemu i rozpoczęliśmy od mocnego odbicia od belki.

Członkowie IFFSJ zdążyli już przegłosować chociażby zmianę urządzeń na jakich skaczemy. Konkretniej ograniczenie ich wielkości do 7.2 cala w celu wyrównania szans w stawce. Ustalono także kalendarz na trwający już 6 sezon, w którym pojawią się rozbudowane Igrzyska Olimpijskie, na których będzie do zgarnięcia aż 8 złotych medali. Ponadto wprowadzono 2-stopniowy system kwalifikacji do Elite Cup i obowiązkowe logowanie (od 7 sezonu).

Podsumowując w IFFSJ praca wre bez przerwy. Bywają momenty gorsze, bywają lepsze, ale federacja zawsze stara się w pełni polepszyć radość ze skoków i przede wszystkim wyrównać rywalizację. Sezon w pełni, więc pewnie czeka nas jeszcze wiele ważnych i trudnych decyzji. Jedno jest pewne, będą one z myślą o was, czyli o graczach!

Autor: Fine Szymon

POBIERZ FSJ (ANDROID) POBIERZ FSJ (iOS) DISCORD OFSJT

Fine Szymon

Administrator serwera Official Fine Ski Jumping Tournaments

Powiązane artykuły

Zobacz również
Close
Back to top button